Ako vybrať FM transmitter?

FM transmitter rozšíri schopnosti vášho autorádia. Spracuje dáta z rôznych zdrojov zvuku a signál potom vysiela na štandardných FM frekvenciách, ktoré vedia prijať všetky autorádia. V akých parametroch sa FM transmittery líšia?

FM transmitter rozšíri schopnosti vášho autorádia. Spracuje dáta z rôznych zdrojov zvuku a signál potom vysiela na štandardných FM frekvenciách, ktoré vedia prijať všetky autorádia. V akých parametroch sa FM transmittery líšia?

Doba čítania 5 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Ako FM transmittery fungujú a čo vám môžu priniesť?

FM transmittery sa zapájajú do 12 V alebo 24 V zásuvky, ktoré sa v autách používajú aj pre cigaretový zapaľovač. Obvykle sú vybavené funkciou Bluetooth pre bezdrôtové prepojenie s mobilným telefónom, tabletom alebo napríklad notebookom. Okrem toho bežne obsahujú aj port USB pre pripojenie flashdisku, slot na pamäťovú kartu alebo 3,5 mm jack konektor (AUX). Signál z týchto vstupov FM transmitter prevedie do rádiových vĺn v pásme FM.

Potom už stačí naladiť obe zariadenia, FM transmitter aj autorádio, na rovnakú frekvenciu a užívať si reprodukovanú hudbu. Aj do staršieho autorádia môžete týmto spôsobom bezdrôtovo dostať svoju obľúbenú hudbu uloženú priamo v inteligentnom telefóne, v streamovacích aplikáciách typu Spotify, z USB flash disku alebo pamäťovej karty.

Okrem prehrávania hudby moderné FM transmittery zvládajú fungovať ako hands-free a môžete cez ne vybavovať aj telefónne hovory. Váš hlas zaznamená zabudovaný mikrofón, protistranu počujete cez reproduktory vozidla.

Parametre FM transmitterov

Konektivita, vstupy a konektory

V dnešnej dobe FM transmittery umožňujú pripojiť hneď niekoľko rôznych zdrojov zvuku. Výrazne tak rozšíria schopnosti starších autorádií.

Bezdrôtové pripojenie Bluetooth postupne prechádza vývojom a existuje tak už niekoľko verzií. Každá novšia generácia je všeobecne rýchlejšia, stabilnejšia a zároveň energeticky menej náročná. V prípade prehrávania hudby nehrá rýchlosť prenosu veľkú rolu, stabilnejšie spojenie sa však hodí. Staršie FM transmittery môžu podporovať iba verzie Bluetoth 2.0 alebo 2.1, tie novšie 4.1, 4.2 alebo 5.0.

Rozsah frekvencií

Ako už z názvu vyplýva, FM transmittery vysielajú zvuk na FM frekvenciách. Obvyklý rozsah FM frekvencií používaných na našom území je od 87,5 do 108 MHz a všetky autorádiá vo vozidlách určených pre európsky trh tieto frekvencie podporujú. Rovnaký rozsah frekvencií by preto mal podporovať aj FM transmitter.

Displej a ovládacie prvky

Všetky FM transmittery obsahujú aspoň základný displej, ktorý slúži na zobrazenie aktuálne nastavenej vysielacej frekvencie. Drahšie modely spravidla ponúkajú rozmernejší, ľahšie čitateľný farebný displej, na ktorom dokážu zobraziť aj ďalšie informácie ako napríklad úroveň napätia autobatérie, názov a interpreta prehrávanej skladby, alebo telefónne číslo alebo mená kontaktu prichádzajúceho hovoru.

Dôležité je tiež jednoduché a intuitívne ovládanie FM transmittera, ktoré vás nebude rozptyľovať počas jazdy. Tomu pomáhajú dostatočne veľké, v ideálnom prípade vystúpené tlačidlá, ktoré sa ľahko nahmatajú.

Napätie

Na prevádzku FM transmittera je nutné jeho pripojenie do 12 V alebo 24 V zásuvky v automobile. Niektoré transmittery sú univerzálne a podporujú 12 aj 24 V, čo znamená, že budú fungovať ako v osobných automobiloch, nákladných vozidlách aj v karavanoch. Modely podporujúce iba 12 V sú vhodné iba pre osobné automobily.

Ďalšie užitočné funkcie

  • Handsfree – modely s podporou Bluetooh pripojenia sú obvykle vybavené aj mikrofónom, čo dovoľuje transmitter využiť ako handsfree.

  • Dobíjanie z USB – všetky modely vybavené USB portom umožnia nabíjanie pripojeného zariadenia. Niektoré podporujú aj rýchlonabíjanie a môžu tak plne nahradiť autonabíjačky na mobil.

  • Diaľkový ovládač – na pohodlnú obsluhu prehrávania odkiaľkoľvek z interiéru vozidla.

  • Ekvalizér - prispôsobenie charakteristiky zvukového prejavu, na výber sú väčšinou bežné štýly ako rock, pop, classic či zvýraznenie basov.

  • RDS – zobrazenie informácie o prehrávanej skladbe na displeji transmittera.

  • Príjem DAB/DAB+ – umožní analógovému autorádiu prijímať aj digitálne rozhlasové stanice s lepším zvukom a nižšou mierou rušenia.

Najčastejšie otázky

Aby bolo spojenie s autorádiom úspešné, je potrebné nájsť neobsadenú frekvenciu. Teda takú, na ktorej nevysiela žiadna rádiová stanica, ani iné zariadenie v blízkom okolí.

Najlacnejší FM transmitter zakúpite do 10 eur. Tieto prístroje ponúkajú iba obmedzené možnosti pripojenia a len základné funkcie. Predpokladom je tiež horšia kvalita prenášaného zvuku, menšia stabilita signálu a nie príliš kvalitné plastové prevedenie. Transmittery v cene okolo 20 € už ponúkajú viac možností pripojenia, zabudovaný mikrofón pre handsfree, rýchlonabíjanie cez USB, prehľadný displej a vyššiu kvalitu prenášaného zvuku. FM transmittery pri hranici 40 € lákajú na mnoho funkcií aj prepracovaný dizajn. Obvykle podporujú Bluetooth, USB, pamäťové karty aj AUX. Samozrejmosťou je handsfee, viac USB konektorov s podporou rýchlonabíjania, kvalitný zvuk, potlačenie šumu a hluku pri zabudovanom mikrofóne aj v rámci prenosu hudby do autorádia.

Ak má vozidlo funkciu automatického odpojenia elektroniky po vytiahnutí kľúča, batérii by používanie FM transmittera nemalo ublížiť. Ak takáto funkcia vo vašom automobile chýba a FM transmitter necháte zapnutý cez noc, môže sa stať, že sa batéria vybije.